1

האם הסדר כובל שווה עבירה פלילית, ואיך זה קשור למחירי החשמל?

Posted by ariel on 23/02/2012 in כלכלה וכספים, מאמרי דיעה |

(מאמר חופשי)

הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיוויד גילה, החליט לקיים שימוע לחברות הדלק הגדולות "קבוצת דלק" ו"נובל אנרג'י", בנושא אחזקותיהם במקביל, במאגרי הגז הגדולים של ישראל.

החלטתו של הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיוויד גילה, לקיים שימוע לחברות הדלק הגדולות "קבוצת דלק" ו"נובל אנרג'י", בנושא אחזקותיהם במקביל, במאגרי הגז הגדולים של ישראל, עשויה לאלץ את אחת מהשתיים למכור את אחזקותיה במאגרים, שכן לכאורה אחזקותיהם אלו, מהוות הסדר כובל.

הסדר כובל, הוא הסדר הנערך בין שתי חברות ומעלה, המתחרות על מוצר זהה, מול קהל צרכנים חופף. ההסדר שנעשה בין בכתב ובין בעל פה, ואפילו בהבנה בלבד, בא להקטין את התחרות, בין הצדדים להסדר הכובל, אם לא לבטלה לחלוטין.

התמוטטות שלטונו של הנשיא מובארק במצרים, ובעקבות כך הפסקת אספקת הגז באופן סדיר ממצרים לישראל, לא הותירה במשק הישראלי מתחרים, לקבוצת דלק, ולנובל, שהפכו לספקי הגז היחידים. לכאורה מרגע זה הייתה אמורה להתחיל תחרות בין השתיים, תחרות שהיה בכוחה להוריד את מחירי הגז, לטובת קהל הצרכנים. כל זה היה נכון, אילולא היו לשני הספקים, אחזקות משותפות בשני הקידוחים הגדולים "תמר" ו"לווייתן", וכפועל יוצא, אינטרסים כלכליים משותפים, עובדה שאינה מספקת להם שום תמריץ להורדת מחירים. הצרכן הגדול ביותר של גז במדינת ישראל, היא חברת החשמל ואכן, העלייה הכוללת במחירי החשמל מאז הקיץ האחרון, בכלל זה, העלייה הצפויה החודש או בחודש הבא, תגיע לכ- 25%.

בכדי לטפל בבעיה שנוצרה, ובניסיון לנפות מעליות המחירים, את החלק המונופוליסטי, הודיע משרד האוצר, שלא כל מחיר שתסכים חברת החשמל לשלם לתמר, יאושר על ידו. במקביל, הגביל משרד האנרגיה את כמות הגז שחברת החשמל תוכל לרכוש מתמר, וזאת כדי לשריין מקום לספקים עתידיים, וכן הטיל פיקוח על מחירי הגז. למעשה גורמי הממשל, משתמשים בכל מיני אמצעים עקיפים בכדי לקדם תחרות בענף הגז, והורדת מחירי החשמל שהם אחד מסעיפי ההוצאה הגבוהים ביותר בניהול משקי בית בישראל.

גילה שהתמנה לתפקידו באפריל האחרון, והנו מומחה בינלאומי בהגבלים עסקיים ורגולציה של שווקים. שואף לרדת לשורש הבעיה, וכוונתו להכריז על התנהלותם של קבוצת דלק וחברת נובל אנרג'י, כהתנהלות תחת הסדר כובל. עם זאת, עקב מורכבותו של הנושא, חשיבותו הציבורית, וסכומי הכסף הגדולים המונחים על כף המאזניים, גילה לא יקבל החלטה טרם שיקיים את השימוע, שיתקיים כפי הנראה תוך השלושה חודשים הקרובים, ולאחר שתתקבלנה מסקנות הוועדה לקביעת מדיניות יצוא הגז של ישראל.

על פי המדווח בעיתונות העסקית, גילה רואה באחזקות המקבילות של דלק ונובל, בקידוחי תמר ולוויתן, את המכשול העיקרי בדרך לתחרות בשוק הגז בישראל, וכנראה שבכוונתו לכפות על אחת מהחברות למכור את אחזקותיה בקידוחים.

גילה שמחקריו בשפה העברית, בנושא הסדרים בין ספק ללקוח, השפיעו רבות על פסיקת בתי המשפט ויוזמות החקיקה בישראל. יידע למצוא גם את המוצא המשפטי, כדי לחסוך מהטייקונים את ההיבט הפלילי. ברשות ההגבלים סבורים כי למרות שהפעילות העסקית המשותפת של שתי החברות, עונה להגדרות של הסדר כובל, הרי לכלל קרטל היא לא הגיעה, ועל כן כתב אישום, לא יוגש במקרה זה.

לשאלה האם יש דין שונה לטייקונים ולחברות אחרות, נשיב כי בעבר, ואף בימיה של הממונה על ההגבלים העסקיים הקודמת הגברת רונית קן, הכריזה הרשות על הסדרים כובלים, והסדרים אלו פורקו למרות שלא עלו לידי קרטל, ולא היה בהם משום ההיבט הפלילי.

האם יצליח גילה במשימתו, האם נראה בקרוב ירידה במחירי החשמל?

בראיון לעיתון גלובס אומר מר ירון זר, מכלל פיננסים, כי השיקול של מציאת מתפעל מנוסה להפעלת המאגר, ואמינות אספקת הגז, עולה על השיקול של קידום התחרות. כמו כן להערכתו של זר, העלויות שיידרשו כדי להגיע למצב אליו שואף פרופסור גילה, הן גבוהות עד כדי פקפוק אם יימצא מי שישלם אותם.

לנו לא נותר אלא לקוות שעם הקמת ממשלה יציבה במצרים, תחזור גם אספקת הגז לסדרה, ומחירי החשמל בכל זאת ירדו.

דירוג מאמר: מאמר איכותי

תגיות: , ,

1 Comment

  • Yael הגיב:

    אם לכתחילה חברת נובל וקבוצת דלק כה קשורות ומשורשרות, הרי שהציפיה שתהא בינהן תחרות, אין לה על מה לסמוך, ואולי גם אין מה להלין על החברות, שלמול עינהן הרווח הכלכלי בלבד. השאלה היא מה עמדתה ומדיניותה של ממשלת ישראל, בתקוה שתשכיל לדאוג לרווחת אזרחי המדינה שבחרו בה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Copyright © 2012-2020 seo-tochen סאו-תוכן All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.